سال‌ها از تاسیس دبیرستان سازمان انرژی اتمی ایران می‌گذرد گذشته از کسب 30 رتبه تک رقمی و بیش از 300 رتبه دو رقمی در کنکور سراسری که خود آمار بی‌نظیر است، 25 مدال طلای المپیاد جهانی، 21 مدال نقره جهانی و 16مدال برنز جهانی در کنار 101 مدال طلا، 126 مدال نقره و 72 مدال برنز در المپیادهای علمی کشوری، برخی از صفحات آلبوم پرافتخارترین دبیرستان کشور، دست کم در دهه اخیر است.

27 مرداد 1394زمانی که نیش کلنگ دکتر صالحی ریاست محترم وقت سازمان انرژی اتمی ایران، در خیابان فلسطین؛ قلب آموزش شهر مشهد به زمین خورد، برای تحلیل‌گران آموزش نویدی بود بر گسترش عدالت آموزشی در کشور. عدالتی که با تأسیس اولین شعبه خارج از پایتخت دبیرستان انرژی اتمی، آن هم در مشهد مقدس به عنوان جهان‌شهر محوری غرب آسیا و پایتخت فرهنگی جهان اسلام؛ می رود که در گام های بعدی در دیگر کلان‌شهر های کشور نیز گسترش یابد.

دبیرستان انرژی اتمی دوره اول و دوم مشهد در زمینی به وسعت ۲۴۰۰ متر مربع و با زیربنای ۴۵۹۵ متر مربع احداث شده است معماری کم نظیر، نمایی خاطر انگیز و هارمونی فوق العاده این مجموعه با امکاناتی همچون آزمایشگاه تخصصی علوم پایه، کارگاه رایانه، لابراتوار زبان، سالن غذاخوری، سالن ورزشی، آمفی تئاتر مبله، استادسرا، کتابخانه، قرائت خانه، سالن اجتماعات، اتاق ایمنی و بهداشت و نورپردازی طبیعی همه فضاهای آموزشی، مدرسه ای زیبا و دلپذیر را با ترکیبی متناسب از سنت و مدرنیته و استانداردهای آموزشی روز کشور در مشهد مقدس به همه نخبگان شرق کشور به ویژه خانواده های فرزندان تیزهوش و مستعد خراسانی معرفی کرده است؛ نخبگانی که می توانند در دبیرستان انرژی اتمی مشهد در کنار کسب درخشان‌ترین نتایج کنکور، المپیاد و مسابقات علمی-پژوهشی در قامت فرهیختگانی کارآمد و دغدغه‌مند در کادر ساختاری و محتوای آینده نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تاثیرگذار و تحول ساز باشد.

نگاهی به مدل های آموزشی موفق دنیا صرف نظر از کامل نبودن آن نشان می دهد که در کنار توجه به ورود دانش پژوهان به دانشگاه‌های برتر پرورش ابعاد شگفت‌انگیز وجود انسان در دستور کار بیشتر مدارس برگزیده دنیا قرار دارد، امری که ما به واسطه نگاه جامع مبانی تعلیم و تربیت اسلامی به مقوله انسان و ظرفیت‌های ژرف او عمیقاً به آن باور و التزام داریم.

در کنار مدل آموزش کلاسیک IB (آموزش دانش آموزان با هدف ورود به کالج های بزرگ دنیا)، مدل های انسان گرا، مونته سوری، تخیل محور، اسکوپ، والدروف، کارآفرین، امیلیا و ... هر کدام به نوبه خود خروجی های خیره کننده و قابل مطالعه ای را به جامعه جهانی تحویل داده است. از آن جا که چشم‌انداز هر کدام از این مدل ها پرورش بخشی از عرصه های وجودی انسان است، در دبیرستان انرژی اتمی مشهد به مدلی ترکیبی با رویکردی تلفیقی رسیده‌ایم تا بتوانیم روی استعداد های متنوع و انواع هوش های فرزندان خطه خورشید سرمایه‌گذاری کنیم.

در مدل IB ناقصی که سال‌هاست در قالب مدارس ایران در حال پیاده سازی است صرفاً به هوش منطقی -ریاضی و نهایتاً بخشی از هوش کلامی-زبانی دانش‌آموزان توجه می‌شود و عملاً پرورش هوش هایی همچون هوش فضایی، بدنی، آوایی، جنبشی، میان فردی، درون فردی، معنوی، طبیعت‌گرا، هستی گرا، هیجانی، عاطفی، اجتماعی و اخلاقی در زیر سایه سنگین کنکور به فراموشی سپرده شده است.

فرزندان ما حق دارند در کنار شکوفایی آموزشی و پژوهشی از زندگی و نوجوانی شان لذت ببرند، خلاقیت و مهارت ورزند، بازی و تخیل کنند حضور در طبیعت و پرورش گیاهان و حیوانات را تجربه کنند شادابی و هیجان داشته باشند کارآفرینی و تولید بیاموزند هدفمند و با انگیزه باشند ارتباط موثر و کار تیمی را تمرین کنند اثر ادبی خلق کنند حماسه هنری بیافرینند اونس با خانواده و صمیمیت با والدین را حس کنند و آداب دوستی و همدلی را در قلب خود نهادینه کنند احترام و خدمت به همه مردم به ویژه محرومین را زندگی کنند خود ارزشمند و خودباور بار بیایند و بالاخره هویت اسلامی ایرانی خود را عمیقاً درک کنند و ملکه وجود سازند.

دبیرستان انرژی اتمی مشهد همگام و همسو با استانداردهای آموزشی و پژوهشی دبیرستان انرژی اتمی تهران به دنبال جایگاه ممتاز علمی در کشور و مدال های خوشرنگ جهانی است و به یاری خدا این مهم با استفاده از کادر مجرب و متخصص از بهترین اساتید مشهد و تهران محقق خواهد شد، ان شاءالله.